card
TCI/MOC Asia Conference 2022

The TCI and the MOC Asian Chapters join forces again for this year’s Asian Conference. We will look at new experiences from around the Asian Region on successful collaboration, as enterprises, clusters and countries begin to rebuild their resilience from the global disruptions caused by Covid-19 pandemic, geo-political conflicts, climate change and other impacts.

МУИС-ийн Эдийн засгийн хөтөлбөр

Дэлгэрэнгүй
Greetings on the 60th anniversary of the Establishment of the Economic Institute

Sixty years ago on this day, the Central Committee of the MPRP and the Council of Ministers issued a joint resolution to establish the Economic Institute under the Academy of Sciences and the State Planning Commission with three departments: industry, agriculture, and national economic planning.

Дэлгэрэнгүй
Эдийн засгийн хүрээлэнгийн 60 жилийн ой тохиож байна.

Тэртээх 60 жилийн өмнөх энэ өдөр бол Эдийн засгийн хүрээлэнг Шинжлэх Ухааны Академи, Улсын Төлөвлөгөөний комиссын дэргэд үйлдвэр, хөдөө аж ахуй, улс ардын аж ахуйн төлөвлөгөөжүүлэлт гэсэн гурван тасагтайгаар байгуулах МАХН-ын Төв Хороо болон Сайд нарын Зөвлөлийн хамтарсан тогтоол гарч байсан түүхт өдөр.

Оюутолгойн ордын гүний уурхайн нээлт /2022.02.07/

Оюутолгойн ордын гүний уурхайн нээлт. Эх сурвалж #MNB

Дэлгэрэнгүй
КОВИД-19 ЦАР ТАХЛЫН ҮЕД ОЮУ ТОЛГОЙН МОНГОЛ УЛСЫН НИЙГЭМ, ЭДИЙН ЗАСАГТ ҮЗҮҮЛСЭН НӨЛӨӨ ВЕБИНАР

МУИС-ийн Эдийн засгийн хүрээлэнгийн 2021 онд хийсэн “КОВИД-19 ЦАР ТАХЛЫН ҮЕД ОЮУ ТОЛГОЙН МОНГОЛ УЛСЫН НИЙГЭМ ЭДИЙН ЗАСАГТ ҮЗҮҮЛСЭН НӨЛӨӨ” судалгааны тайланг танилцууллаа.

Дэлгэрэнгүй
Гадаадын хөрөнгө оруулалтын үр өгөөж сэдвээр Эдийн засгийн хүрээлэнгийн захирал Х.Цэвэлмаа ярилцлаа.

Эдийн засгийн хүрээлэнгийн захирал Х.Цэвэлмаа, профессор Ч.Хашчулуун нар Eagle News-ийн Нэг сэдвээр: Гадаадын хөрөнгө оруулалтын үр өгөөж сэдвээр хэлэлцүүлэгт оролцлоо.

Дэлгэрэнгүй
Кластерийн хөтөч: #7 Өрсөлдөх чадварын микро эдийн засаг (MOC)

Харвардын Бизнесийн сургуулийн Стратеги, өрсөлдөх чадварын хүрээлэнгийн захирал, профессор Майкл Портер нь 2002 онд “Өрсөлдөх чадварын микро эдийн засаг” гэсэн академик сүлжээг үүсгэн санаачилсан.

Кластерийн хөтөч: #6 Кластерийн санаачилга

Кластер бол хувийн ба засгийн газрын хоорондох харилцааг холбож өгөх систем. Тухайлбал, жимсний салбарт тариалагчид, үйлдвэрлэгчид, тэдгээрийн үйл ажиллагааг дэмжих бусад аж ахуйн нэгжүүд, тодруулбал, нөөц түүхий эд нийлүүлэгчид, тээврийн компаниуд, жижиглэнгийн борлуулагчид, боловсролын байгууллага, судалгааны институт, олон нийтийн байгууллага, зар сурталчилгааны агентлагууд бүгд хоорондоо холбоотойгоор үйл ажиллагаа явуулна.

Кластерийн хөтөч: #5 Нэр томъёоны тайлбар

Кластер хэмээх нэр томъёог олон салбар шинжлэх ухаан ашигладаг. Тухайлбал, архитектур, статистик, эдийн засаг, бизнес, анагаах ухаан гэх мэт.

Кластерийн хөтөч: #4 Кластерийн оролцогчдын чиг үүрэг

Компаниуд бол кластерийн гол оролцогчид, тэд инновацилаг, шинэлэг байдлаараа ялгарч, нийгэмд үнэт зүйлс бүтээх хүч юм.

Дэлгэрэнгүй
Кластерийн хөтөч: #3 Яагаад кластер чухал бэ?

Инновацид түшиглэсэн компаниудыг хөгжүүлэх, тодорхой нэг бүс нутаг дахь салбарын өрсөлдөх чадварыг дээшлүүлэхэд кластерийн ашиг тусыг нь үнэлж баршгүй юм.

Кластерийн хөтөч: # 2 Кластерийн оролцогчид

Бизнес эрхлэгчид зөвхөн өөр хоорондоо өрсөлдсөнөөр нийгмийн үнэт зүйлс бүтээх нь нарийн төвөгтэй харилцаа байдаг. Бизнес бизнестэй харилцах явцдаа илүү ихийг бүтээхийн тулд хамтран экспорт руу чиглэх боломжтой, мөн инновацид суурилан хамтран шинэ зүйлсийг зах зээлд арилжаалж болно. Бизнесийн туршлагаас харахад амжилттай кластерууд нь олон нийтийн оролцоотой байдаг. Их сургууль, судалгааны байгууллагууд, салбарын мэргэжлийн холбоо, эдийн засгийн хөгжлийн агентлагууд болон бусад байгууллагууд нэгэн зэрэг компаниудын үйл ажиллагааг дэмжиж ажиллах нь өндөр үзүүлэлттэй кластерийн гол бүрэлдэхүүн хэсэг юм. Энэхүү зөөлөн дэд бүтцийн (Soft Support Infrastructure) чанар, түүний доторхи багаар ажиллах чадвар нь аливаа кластерийн хөгжлийн гол хүчин зүйл юм.